czwartek, 11 czerwca 2015

Okrągła podkładka pod kubek

Podkładki robiłam z głowy, wzór jest powszechnie znany i trudno komuś przypisać jego autorstwo. Zrobiłam kilka zdjęć w trakcie, mam nadzieję, że będzie to pomocne.

Zaczynamy od 8 oczek łańcuszka, zamykamy w kółko oczkiem ścisłym.rz1:

1 o., 12 półsłupków owijanych wokół początkowego łańcuszka, zamykamy o. ścisłymrz2:

3 o. łańcuszka (zastępują pierwszy słupek), słupek w pierwsze oczko poprzedniego rzędu, w każde kolejne oczko po 2 słupki, zamykamy oczkiem ścisłym (po kończeniu rzędu mamy 24 słupki w tym jeden utworzony z 3 o. łańcuszka)rz3:

3 o. łańcuszka, słupek w pierwsze oczko (czyli na słupku z poprzedniego rzędu utworzonym przez 3 o. łańcuszka mamy 2 słupki), potem słupek owijany wokół drugiego słupka poprzedniego rzędu (szydełko prowadzimy za słupkiem), dwa słupki na słupku trzecim poprzedniego rzędu, znów słupek owijany na czwartym słupku poprzedniego rzędu itd. Zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 3 rząd podzielony na 12 segmentów. Rząd składa się z 36 słupków.
Kolejne rzędy:

3 o. łańcuszka, 1 słupek,  słupek owijany, 2 słupki w słupek za słupkiem owijanym, w każdy kolejny słupek po jednym słupku. W każdym kolejnym rzędzie dodajemy 12 słupków.


Wykończenie:

Rząd trzeci od końca i przedostatni: w każde oczko poprzedniego rzędu jeden półsłupek, kolejny rząd tak samo.
Ostatni rząd, w każde oczko poprzedniego rzędu jeden półsłupek, pomiędzy każde dwa półsłupki 3 o. łańcuszka. Czyli półsłupek, półsłupek, 3 o. łańcuszka, półsłupek, półsłupek, 3 o. łańcuszka, itd....
Możemy z brzegiem eksperymentować.

Można też eksperymentować ze słupkami w segmentach. Zamiast słupka wprowadzić oczko łańcuszka, a gdyby praca się ściągała - dwa oczka.  Na przykład tak, jak na poniższym schemacie (narysowałam tylko jeden segment!):


Możemy podkładki zrobić sześcio-segmentowe robiąc na przykład dwa słupki owijane obok siebie, ale pamiętajmy, żeby w kolejnych rzędach przybyło 12 słupków, czyli po dwa w każdym segmencie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz