sobota, 23 stycznia 2016

Szydełkowy pledzik - skończyłam :-)

I jestem baaaardzo zadowolona :-)
Wymiary ma słuszne, bo z powodzeniem zakrywa moją kanapę (ok. 200 cm x 155 cm).
Napracowałam się też nad brzegiem (9 okrążeń, w pierwszym ok. 1600 półsłupków, w każdym kolejnym nieco więcej)Zdjęcie poniżej raczej fatalne, ale widać, że duży jest no i, że skończony :-)

 A tu nieco poskładany:


Tym razem dla własnej i Waszej wiedzy oszacowałam czas poświęcony na pracę.
Jeden kwadracik, to 15 minut.
Łączenie - dwa jednokolorowe za jednym zamachem i przylegające kolorowe - 15 minut.
Jedno okrążenie brzegu, ok.60 minut. No to mamy:
13 x 17 kwadracików x 15 minut = 55 godz 15 min
(111:2) x 15 minut = ok. 13 godz. 45 min
9 godz. - brzeg
Razem: 78 godzin i to z niedomiarem. Nie doliczam czasu poświęconego na wycinanie lub chowanie nitek.
Ale 78 godzin plus koszt włóczki (Greta, ok. 17 motków, każdy w cenie powyżej 10 zł, kolorowe droższe, część miałam w zapasach, część zamówiłam w Pasjoanterii) i już wiadomo dlaczego rękodzieło kosztuje. Mój pled/kocyk nie jest na sprzedaż. Te obliczenia mają tylko uświadomić laikom i mnie samej, dlaczego nie ma takich rzeczy w sprzedaży detalicznej w niskiej cenie. A jeśli otrzymujecie taką rzecz w prezencie, to jest ona w rzeczywistości wiele warta :-)

Kwadraciki zrobiłam korzystając z tego filmu na YT: filmik klik-klik

niedziela, 3 stycznia 2016

Szydełkowy pledzik

Podobno robota głupiego lubi....
Miałam panować nad moim życiem zawodowym, ani się obejrzałam jak ono zapanowała nade mną. I zaniedbałam dokumentowanie moich prac. Nadrobię to wszystko, bo choć niewiele, ale jednak coś powstało.

Święta miały w 100% składać się z odpoczynku i świętowania, pies sąsiadów nie uznał moich planów. Wpadł na naszą posesję i mocno pogryzł Kropka, Boże Narodzenie upłynęło nam częściowo w gabinecie weterynaryjnym, przygotowania zostały ograniczone do niezbędnego minimum ( w tym zakupy i końcowe porządki), opłaciło się, bo Kropek zdrowieje w oczach, za jakiś czas jednym śladem będą blizny, największa ma długość ok. 12 cm.

Od jakiegoś czasu sporo czasu spędzam w drodze, nauczyłam się łączyć słuchanie audiobooków z szydełkowaniem i powoli powstaje patchworkowy szydełkowy pled. Zainspirowała mnie Kankanka właścicielka Pasjonaterii (tu link do profilu na Fb https://www.facebook.com/Pasjonateria-pasmanteria-575137985934635/) pokazując kocyk jednej ze swoich klientek.
W moim pledziku docelowe wymiary w kwadracikach: 13 x 17, wymiary pojedynczego elementu po zszyciu: 11 x 11 cm. Po praniu i wirowaniu (bo zamierzam wywirować) to się może zmienić. Praca w sam raz na mroźne dni, przy zszywaniu gotowa część przyjemnie chroni przed utratą ciepła.

Gotowy fragment na zdjęciach poniżej. Nitki wytnę na samym końcu, na razie pozostaną.W Nowym Roku życzę Wam i sobie - spokoju, czasu na myślenie i dystansu. Gdyby ktoś miał ochotę na szaleństwa, to oczywiście jak najbardziej, ja dziękuję :-)